Natura w Jedynce: Planeta lasów: Bezgraniczna tajga

(Jungle Planet: The Finnish Taiga)

serial przyrodniczy Hiszpania 2017   od 7 lat
Reżyseria:Juan Antonio Rodríguez Llano
W skrócie:W rejonach północnych Ziemi przetrwają tylko gatunki najlepiej przystosowane do niskich temperatur, braku wody i światła słonecznego. Przykładem doskonałej adaptacji jest układ gałęzi drzew tajgi.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ziemia ma różne oblicze. Można na niej znaleźć zarówno wulkany i górskie łańcuchy, jak i skaliste klify, wzburzone morza i wartkie strumienie. Jednymi z najbardziej różnorodnych ekosystemów istniejących na tej planecie są lasy. U progu trzeciego tysiąclecia Ziemię porasta aż o 70% mniej drzew niż w przeszłości. Większość lasów znikła w wyniku działalności człowieka. Te, które przetrwały, mają ogromny wpływ na równowagę ekologiczną całej planety. Lasy zamieszkują rozmaite gatunki, połączone siecią skomplikowanych zależności. Wśród olśniewającej scenerii drzew rozgrywa się spektakl życia. Aby ukazać wagę tego ekosystemu, twórcy programu zabiorą swoich widzów w podróż m.in. do Kalifornii, Hiszpanii, Maroka i Południowej Afryki czy na Kostarykę, Madagaskar i Borneo.

W tym odcinku

Na niektórych obszarach ziemi życie ma znikome szanse na przetrwanie. W regionach polarnych i północnych mogą to osiągnąć tylko gatunki najlepiej przystosowane do niskich temperatur, braku wody, a niekiedy nawet dziennego światła. W tajdze, rozciągającej się od północnej Europy po skraj Azji oraz od Alaski po daleką północ Kanady, panuje przejmujące zimno. Wskutek ewolucji drzewa iglaste tego obszaru nabyły odporność na działanie wiatru, lodu i śniegu. Przykładem doskonałej adaptacji jest układ ich gałęzi. Wszystkie są skierowane ku dołowi, dzięki czemu śnieg nie może gromadzić się na nich w tak dużej ilości, by je złamać.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także