Największe oszustwa historii: Słuchowisko "Wojna światów" (3)

Największe oszustwa historii: Słuchowisko "Wojna światów" (3)

(History's Greatest Hoaxes: The War of the Worlds Broadcast)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2015
W skrócie:Historia słuchowiska 'Wojna światów'. Program był nadawany na żywo w stacji CBS w halloweenowy wieczór 1938 roku. Następnego dnia w prasie ukazały się artykuły na temat paniki wśród słuchaczy audycji.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 22 października
dziś
0:00 Polsat Viasat History (z napisami)

Opis

Pasjonujące zestawienie najsłynniejszych mistyfikacji XX wieku. Przekonamy się, jak spragniona sensacji jest opinia publiczna i jak łatwo w związku z tym rozpowszechnić sfałszowaną historię. Czasem opowieść, która miała być nieszkodliwym żartem, pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Twórcy serii ukazują wielkie mistyfikacje z perspektywy osób, które dały im początek, oraz ludzi, którym udało się je obalić. Przekonamy się, czy prawda jest ciekawsza od kłamstwa.

W tym odcinku

W dzisiejszym odcinku historia najsłynniejszego słuchowiska wszech czasów - adaptacji książki H.G. Wellsa "Wojna światów" w reżyserii Orsona Wellesa. Program był nadawany na żywo w stacji CBS w halloweenowy wieczór 1938 roku. Następnego dnia w prasie ukazały się liczne artykuły na temat paniki, jaka miała wybuchnąć wśród słuchaczy audycji, którzy potraktowali fabułę jako prawdziwy reportaż i uwierzyli, że Ziemia została zaatakowana przez najeźdźców z Marsa. Przekonamy się, czy był to zamierzony efekt, który uczynił sławnym 23-letniego nieznanego producenta radiowego.

Zobacz także