Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy: Pułkownik cesarza (1/13)

Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

odc. 1/13: Pułkownik cesarza

7.5/10
serial historyczny Polska 1979   od 12 lat
Występują:Krzysztof Kolberger, Marek Siudym, Zdzisław Kozień, Henryk Machalica
Reżyseria:Jerzy Sztwiertnia
W skrócie:Po klęsce Napoleona powraca do domu Frankowski. Okazuje się, że gospodarstwo po ojcu przejął brat. On zostaje zarządcą w jednym z majątków b. dowódcy, hrabiego Chłapowskiego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wieloodcinkowa saga filmowa ukazuje na przykładzie kilku rodzin walkę z naporem germanizacyjnym na terenach Wielkopolski, w okresie od 1815 do 1918 roku. Oprócz fikcyjnych wątków fabularnych, film oparty jest na faktach i przedstawia losy historycznych postaci działających w Wielkopolsce, takich jak: Hipolit Cegielski, Wojciech Korfanty czy Ignacy Paderewski. Na obszarach Wielkopolski walkę narodowowyzwoleńczą określano mianem najdłuższej wojny nowoczesnej Europy.

W tym odcinku

Po klęsce wojen napoleońskich w 1815 roku do domu powraca Józef Frankowski (Marek Siudym). Kiedy okazuje się, że gospodarstwo po ojcu przejął jego brat, zostaje zarządcą w jednym z majątków swojego byłego dowódcy, hrabiego Dezyderego Chłapowskiego (Krzysztof Kolberger). Sam hrabia zamierza teraz zająć się gospodarowaniem. Dlatego wyjeżdża do Anglii, aby dokształcać się w tym kierunku. Po powrocie Chłapowski reformuje swój majątek, dając dobry przykład rodakom.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)