Nagie miasto: Nowy Jork, miasto super sztormów (1)

(Strip the City 2)

serial dokumentalny Kanada/Wielka Brytania 2014   od 12 lat
W skrócie:Położenie Nowego Jorku nad jedną z największych naturalnych zatok na świecie naraża miasto na sztormy. Twórcy serii pokazują, jak aglomeracja broni się przed niszczycielskimi żywiołami.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Nowatorskie techniki animacji komputerowej pozwalają odsłonić tajemnice wielkich miast. Twórcy serialu pokazują metropolie pod powierzchnią stali, betonu, powietrza, wody i skał. Prezentują infrastrukturę, którą przez wieki tworzyły geologia, pogoda, przemysł i technika. Widzowie dowiedzą się między innymi tego, w jaki sposób system metra w Nowym Jorku jest chroniony przed powodzią, która może być skutkiem kolejnej wielkiej burzy. Przyjrzą się, jak inżynierowie próbują ratować Wenecję, nie niszcząc zabytkowych budynków miasta. Zajrzą do Tokio, gdzie na niewielkiej powierzchni żyje 13 milionów mieszkańców. Zobaczą budowę miasta w strefie sejsmicznej.

W tym odcinku

Położenie Nowego Jorku nad jedną z największych naturalnych zatok na świecie stanowi jego atut, ale wiąże się też z niebezpieczeństwem. Miasto jest narażone na groźne sztormy ciągnące znad Atlantyku. Twórcy serii ukazują, jak aglomeracja broni się przed niszczycielskimi żywiołami. Nowy Jork zawdzięcza przetrwanie cudom inżynierii oraz właściwościom geologicznym rejonu. Zobaczymy szczegóły konstrukcji dworca Grand Central oraz mostu Verrazano-Narrows. Wybitni inżynierowie i geologowie objaśniają, na czym polega siła projektu wieżowca 1 World Trade Center, którego fundamenty tkwią w litej skale. Poznamy również technologie, które mają zapobiec zalaniu stacji metra podczas supersztormu.

Zobacz także