Nagie miasto: Lodowe miasto - Toronto (4)

(Strip the City: Ice City - Toronto)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2012   od 12 lat
Reżyseria:Roeland Doust, Oliver Twinch
W skrócie:Toronto często nawiedzają śnieżyce, a temperatury gwałtowanie spadają. Jak więc takie miasto stało się największą metropolią Kanady?

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
środa, 23 października
jutro
9:15 Fokus TV

Opis

Twórcy serialu odsłaniają geologiczne, architektoniczne i technologiczne fundamenty największych miast świata. Dzięki nowatorskim technikom animacji komputerowej "zdejmą" z ulic asfalt, "wysuszą" rzeki i oceany, zajrzą w tajemnicze wnętrza Londynu, Rzymu, Dubaju, Toronto, Sydney i San Francisco. Inżynierowie i geolodzy wyjaśniają, jak to możliwe, że drapacze chmur w Dubaju stoją na piasku oraz co sprawia, że konstrukcje w San Francisco są odporne na trzęsienia ziemi. W poszczególnych odcinkach wystąpią ludzie, którzy odpowiadają za sprawne działanie metropolii.

W tym odcinku

Toronto, położone na brzegu jeziora Ontario, jest miastem pełnym skrajności. Kształt tej rozłożystej metropolii wyrzeźbiły przed wiekami lodowce. Dziś Toronto stanowi betonową dżunglę pełną wysokich drapaczy chmur. Każdej zimy temperatura spada tam do minus 40 stopni, a miasto nawiedzają nieujarzmione śnieżne burze. Inżynierzy i geologowie zdradzają sekrety ukryte pod powierzchnią słynnej CN Tower oraz innych tamtejszych budynków. Wyjaśniają, w jaki sposób budowle te opierają się śnieżnym nawałnicom i nawet przy rekordowo niskich temperaturach zapewniają bezpieczeństwo przebywającym w nich ludziom. W programie będzie mowa również o tamtejszych rezerwach soli oraz o pobliskich wodospadach.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także