x
Misja skarb: Skarb boratynek (1)

Misja skarb: Skarb boratynek (1)

magazyn popularnonaukowy Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Ekipa otrzymuje zlecenie od pracującego w Sandomierzu dr. hab. Marka Florka. W okolicach miejscowości Brzezie znajdował się średniowieczny dwór. Killer i jego współpracownicy natrafiają na skarb.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Bohaterami programu są Killer (Michał), Prospektor (Dawid) i Mario (Mariusz), którzy należą do Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków SAKWA i od lat zajmują się odkrywaniem znalezisk historycznych na terenie Polski. Mężczyźni pracują w rożnych rejonach kraju. Docierają także do tych miejsc, w których prowadzono już bezskuteczne poszukiwania pamiątek historii. Mają na koncie wiele cennych odkryć, m.in. odnalezienie masowych grobów żołnierzy Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej, odszukanie wraku radzieckiego samolotu z 1945 roku w rzece pod Wyszogrodem, odkrycie tuneli templariuszy w miejscowości Ptkanów czy fragmentu ołowianej bulli antypapieża Jana XXIII z XV wieku. Poszukiwacze dokonują w programie ważnych odkryć. Zdarza się jednak także, że na oczach widzów muszą się pogodzić z niepowodzeniami. Zawsze jednak historia Polski pozostaje ich wielką pasją.

Bohaterowie programu "Misja Skarb" - Killer, Mario i Prospektor, otrzymują zlecenie od pracującego w Sandomierzu konserwatora zabytków, dr. hab. Marka Florka. Prosi on o przeszukanie okolic miejscowości Brzezie, gdzie kiedyś znajdował się średniowieczny dwór. Po całym dniu badań Killer i jego współpracownicy natrafiają na skarb. Są to monety: kilkaset miedzianych boratynek z XVII w., a także kilka sztuk szóstaków oraz ortów - srebrnych numizmatów z tego samego okresu. Dawid odnajduje nawet niezwykle rzadką złotą monetę - dukat holenderski z 1758 roku. Następnego dnia poszukiwacze wpadają na nowy trop. Dowiadują się, że po wojnie okoliczni mieszkańcy znaleźli tu trzy złote monety pochodzące prawdopodobnie z czasów rzymskich. Kontynuują badania.

Zobacz także