Marzyciele: Adolf Szyszko-Bohusz

Marzyciele: Adolf Szyszko-Bohusz

program publicystyczny Polska 2018-2019   od 12 lat
W skrócie:Odcinek prezentujący postać Adolfa Szyszko-Bohusza, niezwykle utalentowanego i wszechstronnego architekta. Mężczyzna był autorem wielu budynków zaliczanych do ikon międzywojennego Krakowa.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cykl prezentujący sylwetki Polaków, którzy podjęli walkę o niepodległość Ojczyzny oraz byli związani z Krakowem. W czasie rozbiorów i utraty polskiej państwowości dawna stolica Polski stała się centrum myśli niepodległościowej. Miasto było miejscem licznych powstań, spisków, konspiracji oraz batalii. Dążenia niepodległościowe trwały do momentu całkowitego odzyskania suwerenności.

Odcinek prezentujący postać Adolfa Szyszko-Bohusza, niezwykle utalentowanego i wszechstronnego architekta. Mężczyzna był autorem wielu budynków zaliczanych do ikon międzywojennego Krakowa m.in.: Banku PKO przy ulicy Wielopole, Feniksa przy Rynku Głównym oraz Domu Plastyków przy Łobzowskiej. Od 1916 roku pracował, jako główny konserwator Wawelu, gdzie odnowił większość wnętrz zamku. Jednocześnie był wykładowca na ASP w Krakowie i Politechnice Warszawskiej.

Zobacz także