Krótka historia: Przyczyny wojny secesyjnej (220)

program edukacyjny Polska 2016-2017   b.o.
W skrócie:Dr Andrzej Smoliński opowiada o wojnie toczonej w latach 1861-1865 przez wojska tzw. Unii i Konfederacji. Za jedną z głównych przyczyn konfliktu uznaje się spór o niewolnictwo. Stany północy i południa różniły się poglądami na politykę i sprawy społeczne.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dzieje Polski w pigułce. Profesor Wiesław Jan Wysocki - wykładowca akademicki, autor wielu publikacji historycznych - przybliża te znane i mniej znane wydarzenia, które przysparzają Polakom powodów do dumy. Bohaterami cyklu będą ludzie, których nazwisk niekiedy nie da się znaleźć w encyklopediach. Są to bohaterowie nieznani, ale wielcy.

Dr Andrzej Smoliński opowiada o wojnie toczonej w latach 1861-1865 przez wojska tzw. Unii i Konfederacji. Za jedną z głównych przyczyn konfliktu uznaje się spór o niewolnictwo. W latach 60. XIX wieku stany północy i południa różniły się poglądami na politykę, ekonomię i sprawy społeczne. Te rozbieżności miały swój początek już w czasach kolonialnych, a z czasem się pogłębiły. Spokój w państwie udawało się utrzymać jedynie za sprawą licznych kompromisów, które nie zadowalały żadnej ze stron. W chwili wybuchu walk na terenie Stanów Zjednoczonych przebywało ok. 30 tys. Polaków, z czego 4 tys. należały do armii Unii. Za sprawą wojny secesyjnej poniosło 600 tys. ludzi, zniszczeniu uległo mienie o wartości 5 mld dolarów, a wolność uzyskały 4 mln niewolników.

Zobacz także