Krótka historia jedzenia: Żywieniowe rewolucje (4)

Krótka historia jedzenia: Żywieniowe rewolucje (4)

(Eat: The Story of Food: Food Revolutionaries)

serial dokumentalny USA 2015   od 12 lat
W skrócie:Krzysztof Kolumb, Julia Child oraz Clarence Birdseye ukształtowali zwyczaje żywieniowe. Wpłynęli na to, co jemy. Niektórzy z nich są doskonale znani, nazwiska innych giną w mrokach dziejów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Zrealizowana z rozmachem opowieść o rozwoju sztuki kulinarnej - od momentu, gdy nasi przodkowie po raz pierwszy upiekli mięso w ognisku, po czasy współczesne, kiedy nawet struktura czipsów ziemniaczanych udoskonalana jest przez sztab ekspertów w specjalnych laboratoriach. Przedstawiając historię jedzenia, twórcy programu pokazują, jaki wpływ miała ona na naszą cywilizację i poszczególne kultury. Każdy odcinek poświęcony jest innemu zagadnieniu - od mięsa po tzw. śmieciowe jedzenie - omawianemu przez uznanych szefów kuchni, ekspertów i naukowców. W programie występują m.in. José Andrés, Graham Elliot, Padma Lakshmi, Nigella Lawson, Nobuyuki Matsuhisa, Andrew F. Smith i Richard Wrangham.

W tym odcinku

Krzysztof Kolumb, Julia Child, Clarence Birdseye - to niektóre z charyzmatycznych postaci, które ukształtowały nasze zwyczaje żywieniowe. Wpłynęli nie tylko na to, co jemy, lecz także na całe dzieje ludzkości. Niektórzy z nich są dobrze znani, nazwiska innych giną w mrokach przeszłości.