Krótka historia: Akcja "Wisła" (243)

program edukacyjny Polska 2016-2017   b.o.
W skrócie:Profesor Wiesław Jan Wysocki - wykładowca akademicki, autor publikacji historycznych - przybliża mniej znane wydarzenia, które są dla Polaków powodem do dumy. Bohaterami cyklu będą ludzie często pomijani w encyklopediach.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dzieje Polski w pigułce. Profesor Wiesław Jan Wysocki - wykładowca akademicki, autor wielu publikacji historycznych - przybliża te znane i mniej znane wydarzenia, które przysparzają Polakom powodów do dumy. Bohaterami cyklu będą ludzie, których nazwisk niekiedy nie da się znaleźć w encyklopediach. Są to bohaterowie nieznani, ale wielcy.

Profesor Wiesław Wysocki opowiada o wydarzeniach po II wojnie światowej, kiedy Ukraińska Powstańcza Armia napadała na wioski i miasta zamieszkałe przez Polaków. Wtedy Biuro Polityczne KC PZPR podjęło decyzję o rozpoczęciu pacyfikacyjnej akcji "Wisła" prowadzonej w latach 1947-1950, która połączona była z czystką etniczną na terenach Polski południowo-wschodniej. Do przeprowadzenia akcji przeznaczono ponad 20 tysięcy żołnierzy. Akcja "Wisła" została potępiona jako akt niezgodny z podstawowymi prawami człowieka.

Zobacz także