Kataklizmy, które zmieniły świat (4)

Kataklizmy, które zmieniły świat (4)

(Perfect Storms: Dark Age Volcano)

serial dokumentalny   od 12 lat
W skrócie:Rok 536. Ogromna eksplozja wyrzuca w atmosferę tony popiołów i gazów wulkanicznych, przyczyniając się do nieurodzaju i epidemii. Upadają imperia antycznego świata, dając początek erze wieków ciemnych.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Zrealizowany przy użyciu nowoczesnych technologii cykl opowiadający o największych katastrofach w historii ludzkości. Twórcy serii pokazują momenty w dziejach człowieka, kiedy jego działania w zderzeniu z siłami natury doprowadziły do strasznych wydarzeń, które pochłonęły wiele ofiar i odmieniły świat na zawsze. Autorzy programu przedstawiają i analizują przyczyny, przebieg i konsekwencje katastrof. Odtwarzają też historie ludzi, którzy byli świadkami tych dramatycznych zdarzeń, opierając się na ich relacjach i archiwach.

W tym odcinku

Rok 536. Ogromna eksplozja gdzieś na świecie wyrzuca w górne warstwy atmosfery miliardy ton popiołów i gazów wulkanicznych. Kolejne miesiące przynoszą globalny spadek temperatur, nieurodzaj, głód i epidemie dżumy. Ma to ogromne konsekwencje dla historii ludzkości. Wielkie imperia antycznego świata upadają, dając początek erze wieków ciemnych. Naukowcy wciąż spierają się o przyczynę wybuchu, który zapoczątkował tak dramatyczne zmiany. Przypuszczają, że doszło do potężnej erupcji wulkanu lub uderzenia w Ziemię komety lub meteorytu.