II wojna światowa: cena imperium: Nadciągająca burza (1)

II wojna światowa: cena imperium: Nadciągająca burza (1)

(World War II: The Price of Empire: The Gathering Storm)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2015
W skrócie:Twórcy analizują burzliwe czasy międzywojenne, powstanie dyktatur, politykę ekspansji Trzeciej Rzeszy, aż do dnia przed inwazją Hitlera na Polskę. Prezentują także fakty z odleglejszych zakątków.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Opowieść o dwóch konfliktach zbrojnych prowadzonych w tym samym czasie na przeciwnych krańcach globu. Walki w Europie, świecie Zachodu i na Dalekim Wschodzie przeciw Japonii ustaliły na długo nowy porządek. I wojna światowa zakończyła erę kolonizacji. Państwa europejskie straciły dominację w Azji i Afryce. Przemiany dały początek powstaniu nowych imperiów na odległych kontynentach. We wrześniu 1939 r. Hitler dokonał inwazji na Polskę. Europa pogrążyła się w konflikcie na wiele lat. Alianci walczyli z państwami Osi. Po drugiej stronie Ziemi od 7 lat toczono batalie przeciwko japońskiej ekspansji. W serialu nie zabraknie zdjęć z kronik filmowych i komentarzy polityków oraz ekspertów.

W tym odcinku

Twórcy analizują burzliwe czasy międzywojenne, powstanie dyktatur, politykę ekspansji Trzeciej Rzeszy, aż do dnia przed inwazją Hitlera na Polskę. Prezentują także ciekawe fakty historyczne z odleglejszych zakątków. Na Wschodzie Japonia dokonała ataku na Chiny. Przyczyną konfliktu był incydent mukdeński z 1931 r. Japońska prowokacja stanowiła pretekst do inwazji na chińską Mandżurię kilka lat później.

Zobacz także