Historia w postaciach zapisana: Kardynał Richelieu. Niebo może poczekać

cykl dokumentalny Francja 2013   od 12 lat
W skrócie:Armand Jean Richelieu znany jest głównie z powieści Aleksandra Dumasa. Postać przedstawiona w książce została jednak zniekształcona. Tak naprawdę był jednym z największych polityków tamtych czasów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.

W tym odcinku

Większość widzów kojarzy osobę Armanda Jeana du Plessis, czyli księcia kardynała de Richelieu, głównie z powieści Aleksandra Dumasa o przygodach muszkieterów. Postać przedstawiona w książce została jednak mocno zniekształcona. Richelieu tak naprawdę nie był krwiożerczym i bezdusznym ministrem, który za wszelką cenę pragnął władzy. Tak naprawdę był jednym z największych polityków tamtych czasów i twórcą nowoczesnego państwa. To jemu zawdzięcza się powstanie Akademii Francuskiej oraz organizację służby publicznej, którą uważał za powołanie, a nie korzyść osobistą. Znany był także z zamiłowania do nauki, architektury i sztuki. Kardynał Richelieu był człowiekiem pełnym pasji i ambicji. Jego życie to ciąg intryg, machinacji finansowych i zabiegów politycznych, dzięki którym król Ludwik XIII mógł rządzić przez wiele lat.

Zobacz także