Historia jednego obrazu: Sobieski pod Wiedniem (Sztandar Proroka) - Juliusz Kossak (81)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:Akwarela 'Sobieski pod Wiedniem (Sztandar Proroka)' Juliusza Kossaka powstała w 1882 roku. Nawiązuje do bitwy z wojskami tureckimi. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Akwarela "Sobieski pod Wiedniem (Sztandar Proroka)" Juliusza Kossaka powstała w 1882 roku. Nawiązuje do stoczonej pod Wiedniem w 1683 roku bitwy z wojskami tureckimi. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. O twórczości Juliusza Kossaka rozmawiają artysta plastyk Radosław Dębniak i historyk dr Jan Wiśniewski.

Zobacz także