Historia jednego obrazu: Pejzaż ze Starego Sącza - Dom z Werandą - Jan Cybis (21)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:Obraz powstał w 1962 roku. Znajduje się w Muzeum Narodowego w Warszawie. Artysta był też krytykiem sztuki i współzałożycielem grupy kapistów. Opowiadają o nim Radosław Dębniak i dr Jan Wiśniewski.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 5 lipca
za 9 dni
17:20 TVP Polonia
sobota, 6 lipca
za 10 dni
3:55 TVP Polonia
poniedziałek, 8 lipca
za 12 dni
12:40 TVP Polonia

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Obraz powstał w 1962 roku. Znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Artysta był też pedagogiem i krytykiem sztuki, a także współzałożycielem grupy kapistów. Sylwetkę autora przedstawiają artysta plastyk Radosław Dębniak i historyk dr Jan Wiśniewski.

Zobacz także