Historia jednego obrazu: Ogień - Zofia Stryjeńska (16)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:Jeden z dwóch obrazów z serii 'Żywioły: Ogień i Woda' stworzony na zamówienie do dekoracji ambasady RP w Sofii. Sylwetkę artystki i historię dzieła przybliżą Radosław Dębniak i Jan Wiśniewski.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Jeden z dwóch obrazów z serii "Żywioły: Ogień i Woda" stworzony przez artystkę na zamówienie do dekoracji Ambasady RP w Sofii. Dzieło pochodzi z 1928 roku. Sylwetkę artystki i historię powstania obrazu przybliżają artysta plastyk Radosław Dębniak i historyk dr Jan Wiśniewski.

Zobacz także