x

Historia jednego obrazu: Jazz - Tadeusz Makowski (11)

FELIETON Polska 2019   b.o.
W skrócie:Obraz powstał w 1929 r. Znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego. Artysta należał do École de Paris. Stosował zgeometryzowane, uproszczone formy, które korespondowały ze sobą w dynamiczny sposób.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja wyjątkowych walorów artystycznych najznakomitszych polskich dzieł sztuki. Analizie zostają poddane eksponaty rodzimych twórców zgromadzone w muzeach, galeriach, a także kolekcjach zagranicznych. Uwzględnione są też obiekty ze zbiorów prywatnych. Istotne są również "dzieła utracone" - zaginione lub zrabowane podczas wojen i zaborów. Program prowadzą m.in. scenograf Radosław Dębniak, prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Jan Wiśniewski i dr Andrzej Smoliński. Specjaliści w lekki sposób przybliżają kontekst historyczny i genezę danego dzieła, nie pomijając ciekawostek.

Obraz powstał w 1929 roku. Znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Artysta należał do środowiska École de Paris - tzw. szkoły paryskiej. Malarz stosował zgeometryzowane, uproszczone formy, które korespondowały ze sobą w dynamiczny sposób. Na jego dziełach wielokrotnie pojawiały się motywy muzyczne. Przesłanie obrazu i sylwetkę Tadeusza Makowskiego, który sam grał na skrzypcach oraz na gitarze, przybliżają artysta plastyk Radosław Dębniak i historyk dr Jan Wiśniewski.