Fabryki smaku: Łosoś... nie w sosie (10)

Fabryki smaku: Łosoś... nie w sosie (10)

(Food Factory)

serial dokumentalny Kanada 2012   od 12 lat
W skrócie:W wydaniu wizyta w wędzarni ryb, gdzie świeże łososie zmienia się w aromatyczne przysmaki. Widzowie przyjrzą się również temu, jak wygląda produkcja oryginalnych pierożków ravioli.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 22 listopada
za 3 dni
11:30 Nat Geo People

Opis

Odkrywanie tajemnic produkcji popularnych artykułów spożywczych. Każdy odcinek serialu to wizyta w jednym z kanadyjskich zakładów. Kamery śledzą poszczególne etapy produkcji artykułów, które konsumenci zwykle bez zastanowienia biorą ze sklepowych półek. Widzowie mają okazję przekonać się, jak powstają między innymi: pesto, makaron, guma do żucia i kanadyjska whisky. Zobaczą, jak przebiega mieszanie, siekanie, przesiewanie, faszerowanie, zamrażanie, gotowanie, zawijanie, pasteryzowanie, rafinowanie i inne procesy niezbędne do powstania gotowych artykułów spożywczych.

W tym odcinku

Tym razem widzowie odkryją, w jaki sposób chłodzi się przepysznego wędzonego łososia na zimno. Oprócz tego dowiedzą się również, co sprawiło, że specjalny rodzaj kubeczka tchnął nowe życie w starą i nudną przekąskę, jaką są jogurty. Twórcy programu pokażą także, jak każdego dnia produkuje się 1000 kg pysznych ravioli i zdradzą sekret na łatwe zarobienie trzech milionów funtów - jedynie za sprawą chrupiącej sałaty.

Zobacz także