Elżbieta I (1/2)

Elżbieta I (1/2)

(Elizabeth I)

DRAMAT BIOGRAFICZNY Wielka Brytania/USA 2005   od 16 lat
Występują:Helen Mirren, Hugh Dancy, Jeremy Irons, Patrick Malahide
Reżyseria:Tom Hooper
W skrócie:Rok 1579. Królowa Anglii, 46-letnia Elżbieta, wie, że jeśli umrze bezpotomnie, wybuchnie wojna o sukcesję. Postanawia wyjść za mąż. Nie podoba się to jej faworytowi, hrabiemu Leicesterowi.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Opowieść o życiu królowej Elżbiety I (Helen Mirren) z dynastii Tudorów. Władczyni jest córką Henryka VIII i Anny Boleyn. Od 1558 roku obejmuje rządy nad Anglią i Irlandią. Po śmierci swojej przyrodniej siostry Marii I wstępuje na tron. Film przedstawia jej zasługi w sferze polityki. W czasie swojego 45-letniego panowania Elżbieta I jednoczy naród, podzielony rozłamem religijnym kościoła katolickiego i anglikańskiego. Stawia czoła hiszpańskiej armadzie i wsławia się jako mecenas sztuki. Prywatnie królowa jest również niezwykłą kobietą. Umiera w roku 1603 jako najbardziej uwielbiany władca w historii monarchii angielskiej. W czasie swojego panowania Elżbieta I jest głównym tematem dla poetów, dramatopisarzy, malarzy. Kompozytorzy dedykują jej utwory muzyczne. Zainteresowanie jej osobą i powszechny podziw dla rządów królowej przyczyniły się do powstania legendy Gloriany, Królowej Dziewicy.

Anglia, 1579 r. 46-letnia Elżbieta I (Helen Mirren) pozostaje niezamężna. Ma świadomość, że jeśli umrze bezpotomnie, wybuchnie wojna o sukcesję. Już teraz swoje pretensje do tronu anglikańskiej władczyni zgłaszają państwa katolickie pod wodzą Hiszpanii. Naciskana przez doradców królowa wyraża w końcu zgodę na małżeństwo. Pomysł ten nie podoba się jej przyjacielowi i faworytowi, hrabiemu Leicesterowi (Jeremy Irons). Tymczasem najpoważniejszym kandydatem na jej męża jest katolik, brat króla Francji, książę d'Anjou (Jérémie Covillault). Elżbieta przyjmuje go na swoim dworze serdecznie, gdyż okazuje się, że młodzian jest inteligentny i przystojny. Niestety, jej wyboru nie popierają poddani. Zakochana monarchini odprawia księcia. Niebawem wychodzi na jaw, że Leicester potajemnie poślubił wdowę po lordzie Essex, która spodziewa się jego dziecka. Zdradzona Elżbieta nakazuje kochankowi opuścić dwór. Mija 7 lat. Królowa przywraca do łask Leicestera. Mnożą się spiski przeciw władczyni. Ta decyduje się podpisać wyrok śmierci na Marię Stuart - swoją największą rywalkę w walce o tron. Po egzekucji Hiszpania wypowiada Anglii wojnę.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także