Dawne światy: Peru najstarsza z cywilizacji (8-ost.)

(Choquekiraw, the inca cradle of the celestial lamas)

serial dokumentalny Francja 2007   od 12 lat
W skrócie:Na świecie znajduje się sześć regionów, które nazywane są kolebkami cywilizacji. Jeden z nich znajduje się na wybrzeżu Peru, gdzie narodziła się pierwsza cywilizacja na kontynencie amerykańskim.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Od zarania historii ludzie łączyli się w grupy tworząc kolejne cywilizacje. Jedne szybko upadały, inne zaś pozostawiły po sobie liczne ślady. Twórcy programu prezentują społeczeństwa, które w znaczący sposób wpłynęły na dzieje ludzkości.

W tym odcinku

Na świecie znajduje się sześć regionów, które nazywane są kolebkami cywilizacji. Jeden z nich znajduje się na wybrzeżu Peru, gdzie na początku trzeciego tysiąclecia przed naszą erą narodziła się pierwsza cywilizacja na kontynencie amerykańskim. Naukowcy nadal nie wiedzą, czemu żyjąca tam ludność postanowiła porzucić dotychczasowy tryb życia i stworzyć społeczność. Dla jednych cywilizacja narodziła się na wybrzeżu, dla innych w głębi lądu. Grupa badaczy prowadząca prace archeologiczne w rejonie Norte Chico próbuje się dowiedzieć, dlaczego miało to miejsce właśnie tutaj. Kultura Norte Chico rozwijała się w czasach prekolumbijskich. W jej skład wchodziło aż 30 dużych ośrodków osadniczych. Jest to najstarsza kultura na kontynencie amerykańskim. Jej członkowie znali tkactwo i prawdopodobnie wyznawali kult wspólnego boga. Ponadto byli genialnymi budowniczymi, czego dowodem są monumentalne konstrukcje. Norte Chico położone jest 170 km od stolicy Peru, Limy.

Zobacz także