Dawne światy: Niebiańskie lamy Inków (7/8)

Dawne światy: Niebiańskie lamy Inków (7/8)

serial dokumentalny Francja 2007   od 12 lat
W skrócie:Andy były miejscem narodzin zadziwiającej cywilizacji. Inkowie w niespełna sto lat zbudowali tam centrum imperium. Przybycie Hiszpanów zaburzyło dotychczasowy porządek i doprowadziło do ich upadku.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 17 października
jutro
14:35 TVP Historia
sobota, 19 października
za 3 dni
10:35 TVP Historia

Opis

Od zarania historii ludzie łączyli się w grupy tworząc kolejne cywilizacje. Jedne szybko upadały, inne zaś pozostawiły po sobie liczne ślady. Twórcy programu prezentują społeczeństwa, które w znaczący sposób wpłynęły na dzieje ludzkości.

W tym odcinku

Andy były miejscem narodzin zadziwiającej cywilizacji. Inkowie w niespełna sto lat zbudowali tam centrum ogromnego imperium. Przybycie Hiszpanów zaburzyło dotychczasowy porządek i doprowadziło do ich upadku. Francisco Pizarro pojawił się w Peru w 1532 roku. Inkowie prowadzili wtedy wojnę domową rozpoczętą po śmierci dotychczasowego króla Huayny Capaca w 1528 roku, prowadzoną przez jego synów Huascara i Atahualpę. Konkwistador wykorzystał nadarzającą się okazje, w zaledwie cztery dekady wraz z garstką żołnierzy przejął władzę nad imperium. Zabójstwo Atahualpy, uważanego za inkarnacje boga słońca, całkowicie złamało ducha Inków. Po przejęciu władzy, Pizarro rozpoczął grabienie królestwa oraz nawracanie jego mieszkańców na chrześcijaństwo.

Zobacz także