Były sobie odkrycia: Buffon i odkrycie przeszłości

(Il était une fois... les découvreurs: Buffon, a la découverte du passé)

serial animowany Francja 1994   b.o.
Reżyseria:Albert Barillé
W skrócie:Dzisiaj poznamy postać przyrodnika i filozofa Georges'a Leclerca de Buffona, prekursora teorii ewolucji. Jego poglądy uznane były za herezje i spotkały się z potępieniem kościoła.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 1 lutego
za 10 dni
20:50 TVP ABC

Opis

Serial przedstawia historię wielkich odkryć i odkrywców, postaci i wynalazki, które zmieniły świat. Zaczyna od wielkich Greków: Arystotelesa, Archimedesa oraz starożytnych Chińczyków, prekursorów postępu. Seria zrealizowana jest niezwykle przystępnie, podaje mnóstwo wiadomości, wyjaśnia problemy. Przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, ale zainteresuje również dorosłych. Przewodnikiem po prezentowanych zagadnieniach jest wszechwiedzący Mistrz. Za każdym razem wciela się on w inne postaci: Leonarda da Vinci, Gutenberga, Galileusza, Newtona, Pasteura, Edisona czy Einsteina. Objaśnia zasady działania telegrafu, opowiada o teorii ewolucji, a także o tym, jak działa gilotyna, telewizja i mikroprocesor. W serialu występuje też Peter, Pierrette, Jumbo i dwa czarne charaktery.

W tym odcinku

W dzisiejszym odcinku poznamy postać francuskiego przyrodnika i filozofa Georges'a Leclerca de Buffona, który był prekursorem teorii ewolucji. Dowodził m.in., że warstwy osadowe zawierające skamieliny musiały się gromadzić przez co najmniej 70 tys. lat. To znacznie dłużej niż istnienie Ziemi, które teolodzy określali zgodnie z treścią Biblii na 5 do 6 tys. lat. Herezje de Buffona spotkały się z potępieniem.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także