Byli sobie podróżnicy (11)

(Il était une fois... les explorateurs: Magellan et Del Cano)

serial animowany Francja 1997   od 7 lat
W skrócie:Portugalczyk Ferdynand Magellan, jeden z wielkich odkrywców, w 1519 roku wyruszył w podróż dookoła świata. Dopłynął do Ameryki Południowej, a potem do Pacyfiku.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Zaledwie kilka wieków temu Ziemia stanowiła dla swoich mieszkańców nieznaną i pełną tajemnic przestrzeń. Dzięki tej serii bez wychodzenia z domu młodzi widzowie mogą znaleźć się w wielu ciekawych zakątkach globu, przeżyć niesamowite przygody oraz poznać zwyczaje ludzi z różnych epok i kultur. To pasjonująca opowieść o wielkich odkryciach geograficznych i podróżnikach, którzy tych odkryć dokonali. Dowiemy się, kim byli m.in. Aleksander Wielki, Vasco da Gama, Amerigo Vespucci, Ferdynand Magellan czy David Livingstone, poznamy trasy ich wędrówek i tereny, które odkryli lub podbili.

W tym odcinku

W tym odcinku mali widzowie poznają postać Portugalczyka Ferdynanda Magellana - jednego z najwybitniejszych żeglarzy i odkrywców. 20 września 1519 roku - za aprobatą króla hiszpańskiego Karola I - na czele pięciu karawel Magaellan wyruszył w wielką podróż dookoła świata. Dopłynął do Ameryki Południowej i wziął kurs na południe. Odkrył i zbadał cieśninę, która została później nazwana jego nazwiskiem. Następnie dotarł do oceanu, który nazwał Pacyfikiem. Magellan zginął na Filipinach w trakcie potyczki w krajowcami. Jego wyprawa potwierdziła ostatecznie kulistość Ziemi. Zachował się opis uczestnika podróży - Włocha Antonia Pigafetty.