x

36,6°C (2)

program medyczny Polska 2018   od 7 lat
W skrócie:Niemal 70% zatruć pokarmowych to efekt braku higieny. Lista chorób brudnych rąk jest długa, to m.in.: gronkowiec i salmonella. Okazuje się, że łatwo ich uniknąć, wystarczy myć ręce.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

W nowym sezonie programu pojawi się więcej tematów z życia codziennego. Ewa Drzyzga i profesor Krzysztof Łabuzek poruszą zagadnienia dotyczące żywności o obniżonej zawartości cukru oraz tłuszczu, wpływu glutenu na organizm, rzucania palenia czy chorób układu pokarmowego. Zapytają ekspertów, jak często należy się myć, a także których kosmetyków używać. W kolejnych odcinkach widzowie poznają też najnowsze sposoby na idealne zęby, innowacyjne medyczne technologie oraz zabiegi medyczne. Znajdą informacje, jak rozpoznawać niepokojące symptomy związane z chorobami serca i jak zadbać o ten ważny organ. Wśród gości znajdą się wybitni specjaliści.

Niemal 70% zatruć pokarmowych to efekt braku właściwej higieny. Lista tak zwanych chorób brudnych rąk jest długa, to m.in.: gronkowiec, salmonella, tasiemiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A. Łatwo ich uniknąć, wystarczy jedynie myć ręce. Ewa Drzyzga podpowiada, czym je myć, żeby było to skuteczne. W tym celu wykonała pewien eksperyment, który dostarczył jednoznacznej odpowiedzi. Prowadząca sprawdza również, czy Polacy potrafią myć ręce. Następnie, w ramach akcji "Myśl sercem", rozmawia z gośćmi o zastawkach. Często się psują lub po prostu zużywają, a wówczas wymagają wymiany. Problem w tym, że 30-40% pacjentów może nie przeżyć operacji na otwartym sercu. Na szczęście medycyna znalazła rozwiązanie. O nowej metodzie opowiada profesor Adam Witkowski. Kolejna część odcinka poświęcona jest tematowi jajek. Widzowie dowiedzą się, które są najlepsze - z hodowli czy wiejskie. Odpowie na to kolejny eksperyment. Ewa Drzyzga sprawdza też, czy jajka rzeczywiście podnoszą cholesterol, w jakiej postaci je spożywać oraz gdzie przechowywać. Ponad cztery miliony Polaków ma chore nerki, ale aż 95% o tym nie wie. Specjaliści odpowiadają na pytanie, dlaczego tak trudno zdiagnozować te dolegliwości. Wskazują, które badania wykonać, żeby uratować zdrowie. Ponadto przedstawiają metody dializowania stosowane w kraju.

Twórcy (pokaż wszystkich)