1000 miejsc w Polsce, które musisz zobaczyć: Pelplin (3)

1000 miejsc w Polsce, które musisz zobaczyć: Pelplin (3)

magazyn turystyczny Polska 2014   od 7 lat
Reżyseria:Jacek Sołtysiak
W skrócie:W XIII w. Mściwój II podarował cystersom Polplin - obecny Pelpin. Cztery wieki później Leonard II ufundował ołtarz. Ma on 25,5 m wysokości.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Program prezentuje ciekawe i unikatowe w skali Europy miejsca w Polsce, ale te mniej znane. Są one często położone na uboczu popularnych szlaków turystycznych. Widzowie zobaczą m.in. wieś, w której mieszka więcej bocianów niż ludzi. Odwiedzą puszczę, gdzie rosną niespotykane rośliny, mieszkają rzadkie zwierzęta, a woda jest tak przejrzysta, że z lotu ptaki widać dno rzeki. Prowadzący Tomasz Bednarek w ciekawy i przystępny sposób edukuje oraz kształtuje wiedzę o Polsce. Przewodnik pokazuje dzikie zakątki przyrody, kopalnie, tajemnicze podziemia i niezwykle cenne zabytki. Za sprawą pięknych zdjęć widzowie oderwą się od codzienności i przeniosą w ten wyjątkowy świat.

W XIII wieku książę Mściwój II podarował cystersom wieś Polplin - obecny Pelpin. Cztery wieki później opat Leonard II ufundował ołtarz. Ma on aż 25,5 m wysokości i uznawany jest za najwyższy w tej części Europy. Katedra Wniebowzięcia NMP ma 80 m długości, a jej wieża 63 m. Aby poczuć ogrom ceglanej gotyckiej świątyni, trzeba znaleźć się w jej wnętrzu. Zachowały się także oryginalne gotyckie stalle, obraz Hermana Hana, a w księgozbiorze katedralnej biblioteki znajdują się księgi z XII wieku. Tomasz Bednarek pokaże jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga. Zdradzi, kiedy można wziąć udział w turnieju rycerskim.

Twórcy (pokaż wszystkich)