x

Życie Bałtyku: Rybołówstwo przybrzeżne (16)

serial przyrodniczy Polska 2008   od 7 lat
Reżyseria:Jerzy Abramowicz
W skrócie:Dorsze i szproty stanowią podstawę bałtyckiego rybołówstwa. Rybacy wystawiają długie przegrody z sieci skrzelowych. Na kaszubskim wybrzeżu Polski zakorzenione jest rybołówstwo przybrzeżne.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja bogactwa podwodnego świata Morza Bałtyckiego. Środowisko to cechuje duża bioróżnorodność. Wody Bałtyku niełatwo badać, ponieważ mają niewielką przezroczystość spowodowaną zakwitami planktonu. Reżyser Jerzy Abramowicz obserwuje faunę i florę Bałtyku od ponad 30 lat. W morzu stale zachodzą jakieś zmiany. Wpływ na jego środowisko mają m.in. zanieczyszczenia oraz wyłączanie niektórych plaż z użytkowania rekreacyjnego. Zmienia się skład gatunkowy morskich roślin i zwierząt, zwłaszcza w pobliżu ujść rzecznych i w zatokach. Wrażliwe gatunki giną, przetrwać udaje się tym bardziej odpornym. W ostatnim czasie Bałtyk został zasiedlony przez wiele nowych gatunków, wcześniej niewystępujących na tym obszarze.

W tym odcinku

Dorsze, śledzie, szproty, różne ryby płaskie, łososiowate, a także słodkowodne stanowią podstawę bałtyckiego rybołówstwa. Rybacy wystawiają na ich drodze długie przegrody z sieci skrzelowych. Głównie w regionie kaszubskim na wschodnim wybrzeżu Polski szczególnie zakorzenione jest rybołówstwo przybrzeżne, choć jego dawne funkcje zeszły na dalszy plan.