Wojna, która zmieniła świat: Piekło (2/3)

Wojna, która zmieniła świat: Piekło (2/3)

(Doomsday - World War I: Purgatory)

FILM DOKUMENTALNY Niemcy 2013
Reżyseria:Stefan Brauburger, Stefan Mausbach
W skrócie:Historycy analizują wpływ doświadczeń z bitew I wojny światowej na późniejsze działania Charles'a de Gaulle'a i Hermanna. Pierwszy z nich trafił do niewoli, co ukształtowało jego postawę wobec wroga.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
sobota, 25 listopada
za 4 dni
9:00 Discovery Historia

Opis

Wielka wojna była masakrą na niespotykaną wcześniej skalę. Nazywano ją wojną, która zakończy wszystkie wojny, ale była zaledwie początkiem najbardziej krwawych 30 lat w historii ludzkości. Autorzy trzyczęściowego dokumentu opowiadają o pierwszej wojnie światowej, prezentując indywidualne losy biorących w niej udział postaci, które odegrały kluczową rolę w kolejnym globalnym konflikcie. Poznamy historie Adolfa Hitlera, Bernarda Montgomery'ego, Hermanna Göringa, Charles'a de Gaulle'a, George'a Pattona, Walthera Modla. Ich drogi są zaprezentowane na tle szerszej - politycznej i strategicznej - perspektywy, co pozwala pokazać, że pierwsza wojna była zaledwie wstępem do drugiej.

Autorzy dokumentu analizują działania Charles'a de Gaulle'a i Hermanna Göringa - bardzo ważnych postaci w historii drugiej wojny światowej - przez pryzmat ich doświadczeń z pól bitew wielkiej wojny. W marcu 1916 roku kapitan Charles de Gaulle zostaje ranny pod Verdun i trafia do niemieckiej niewoli. To gorzki moment dla ambitnego oficera. To doświadczenie kształtuje jego wyobrażenie o Niemczech i będzie miało ogromny wpływ na jego postawę podczas kolejnego światowego konfliktu. Z kolei Hermann Göring, późniejszy dowódca Luftwaffe, wykonuje loty zwiadowcze na polem bitwy pod Verdun i strąca samoloty wroga. Prowadzi rycerską wojnę w powietrzu.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także