x
Spór o historię: Władcy polscy: Władysław III Warneńczyk

Spór o historię: Władcy polscy: Władysław III Warneńczyk

debata Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Autorzy przedstawiają dzieje najstarszego syna Jagiełły. Zaledwie 10-letni Władysław został koronowany na króla Polski w 1434 roku. Po 6 latach zawarł unię i objął tron na Węgrzech.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Najstarszy syn Jagiełły, Władysław, został koronowany na króla Polski w 1434 roku. Miał wówczas 10 lat. Do czasu osiągnięcia stosownego wieku władzę w jego imieniu sprawowała rada koronna. W 1440 roku Władysław III, zwany Warneńczykiem, zawarł unię, z założenia wzmacniającą pozycję Polski na kontynencie, i został koronowany na króla Węgier. Wkrótce wyruszył na wojnę z Turkami, zagrażającymi bezpieczeństwu Węgier. Zawarty na 10 lat rozejm za namową papieskiego legata już po roku został zerwany przez Władysława. Doszło do kolejnych walk z Turkami. W dniu 10 listopada 1444 roku Władysław III poległ w bitwie pod Warną.

Zobacz także