x
Spór o historię: Władcy polscy: Władysław I Herman

Spór o historię: Władcy polscy: Władysław I Herman

debata Polska 2016   od 12 lat
W skrócie:Władysław Herman nie został koronowany na króla Polski. Przywrócił przyjazne stosunki z Cesarstwem i Czechami. W trakcie jego panowania doszło do wzrostu znaczenia możnych w kraju.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Władysław I Herman był synem Kazimierza Odnowiciela. Jego panowanie rozpoczyna się w 1079 roku. Władzę przejął po wygnanym z kraju bracie, Bolesławie II Szczodrym. Władysław Herman nie został jednak koronowany na króla Polski. Przywrócił przyjazne stosunki z Cesarstwem i Czechami. W trakcie jego panowania doszło do wzrostu znaczenia możnych w kraju. Władca musiał poradzić sobie ze zbuntowanymi synami, Zbigniewem i Bolesław, którzy ostatecznie otrzymali własne dzielnice. Władysław Herman pozostawił sobie jednak władzę zwierzchnią i Mazowsze. Jego rządy zakończyły się w 1102 roku.

Zobacz także