x
Spór o historię: Ucieczki za żelazną kurtynę

Spór o historię: Ucieczki za żelazną kurtynę

debata Polska 2013   od 12 lat
W skrócie:Ustalenia konferencji w Jałcie w 1945 roku na długo podzieliły świat. W pierwszych latach po wojnie wielu Polaków opuszczało kraj przez zieloną granicę. Często płacili za to życiem.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Ustalenia konferencji w Jałcie w 1945 r. na długo podzieliły świat. W pierwszych latach po wojnie wielu Polaków opuszczało kraj za zieloną granicę. Często płacili za to nawet życiem. Robili wszystko, by pokonać żelazną kurtynę. Ci, którzy mieli szczęście i wyjechali na Zachód, nie chcieli wracać. Ci, którym władza nie wydała paszportu, szukali innych sposobów. Największe możliwości mieli piloci wojskowi. Polityka paszportowa PRL oraz pogarszająca się sytuacja polityczna i ekonomiczna spowodowały, że liczba ucieczek zwiększyła się w latach 80. Normalnością stał się fakt, że autokary z kibicami udającymi się na zagraniczne zawody, wracały prawie puste. Nasiliły się także porwania samolotów.

Zobacz także