x

Powidoki Marka Nowakowskiego: Kościół na wzgórzu

FILM DOKUMENTALNY Polska 1994   b.o.
W skrócie:Marek Nowakowski opowiada o kościele św. Katarzyny na Służewcu. W latach 1945-56 zwłoki mordowanych w więzieniach bezpieki członków AK i WiN potajemnie chowano na pobliskim cmentarzu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Słowo "powidok" zostało wymyślone przez malarza Władysława Strzemińskiego. Termin oznacza zamazany widok czegoś, po czym nie ma już śladu, ale co pozostało świadomości i może zostać odtworzone. "Powidoki" to natomiast tytuł literackich tekstów Marka Nowakowskiego, który podczas wędrówek po współczesnej Warszawie odnajduje miejsca swojej młodości. Spotyka pamiętających je ludzi i na nowo przeżywa związane z nimi doznania.

Marek Nowakowski wspomina kościół św. Katarzyny na Służewcu. W latach 1945-56 zwożono tu zwłoki mordowanych w więzieniach bezpieki członków AK i WiN, by je potajemnie pochować na pobliskim cmentarzu. Jeden z mieszkańców Służewca odważył się opowiedzieć o nocnych pochówkach proboszczowi Józefowi Majowi, który rozpoczął zbieranie dokumentacji na ten temat. Dziś przy kościele stoi pomnik poświęcony pamięci ofiar terroru komunistycznego w PRL. Proboszcz Józef Maj i świadkowie tamtych wydarzeń opowiadają o miejscu nazwanym "polskimi Termopilami".