x
Natura w Jedynce: Wyspy Kanaryjskie: Góry ognia

Natura w Jedynce: Wyspy Kanaryjskie: Góry ognia

8.0/10

(Die Kanarischen Inseln)

FILM DOKUMENTALNY Niemcy 2016   od 7 lat
Reżyseria:Michael Schlamberger
W skrócie:Wulkaniczny szczyt Teide wznosi się na wysokość niemal 4 tys. metrów nad poziomem morza. Liczne erupcje stworzyły surowy krajobraz. Przed wiekami Wyspy Kanaryjskie były płonącą pustynią.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Miliony lat temu Wyspy Kanaryjskie wynurzyły się z oceanicznych głębin. Wiatry i morskie prądy utworzyły tam niepowtarzalne warunki dla rozwoju nowych gatunków. Na wyspach można znaleźć niemal wszystkie strefy klimatyczne, od subtropikalnych lasów mglistych i jałowych krajobrazów wulkanicznych po ośnieżone szczyty gór. Żyjące tam zwierzęta i rośliny są odseparowane od pozostałych przedstawicieli fauny i flory.

Góra Teide wznosi się na wysokość niemal 4 tysięcy metrów nad poziomem morza. To uśpiony olbrzym - ostatni wybuch tego wulkanu miał miejsce w 1909 roku. Liczne erupcje stworzyły surowy krajobraz, poznaczony kraterami i zastygłymi strumieniami lawy. Przed wiekami Wyspy Kanaryjskie były płonącą pustynią, jednak pod dnem wulkanu nie zapanował jeszcze spokój. Ten podwodny świat zamieszkują nadal prastare stworzenia. W każdej chwili gorące gazy mogą się wydostać i zatruć okoliczne wody. Jeżeli zimne fale napotkają płynną lawę, może dojść do katastrofy. Wywołane w ten sposób eksplozje byłyby w stanie zatopić całe wybrzeże i utworzyć sieć podwodnych jaskiń sięgających głęboko w ląd. Istniejące obecnie jaskinie stanowią siedlisko wielu stworzeń. W grotach wyspy Lanzarote, odizolowane od zewnętrznego świata rozwijają się surrealistyczne formy życia. Jedne z nich to białe, całkowicie ślepe kraby o zaledwie kilku centymetrach długości, które już od pradawnych czasów zamieszkiwały morza. Kiedy nowy archipelag wynurzał się z oceanu, wiele zwierząt musiało przystosować się do życia na mniejszej głębokości. W tym złożonym świecie przetrwanie jednego gatunku zależy od istnienia pozostałych.