x

Dzieje kultury polskiej: Edukacja i upadek (XVIII w.)

cykl dokumentalny Polska 1998   b.o.
W skrócie:W felietonie omówione zostaną czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego, pod kątem zmian dokonujących się w mentalności, polityce i kulturze.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorzy cyklu dokumentalnego próbują zainteresować widzów wspólną przeszłością, a także wzbudzić w nich poczucie dumy z dziedzictwa przodków. Ze względu na wielonarodowościowy i wielowyznaniowy charakter I Rzeczpospolitej w opowieści o klęskach i sukcesach Polaków trzeba również wspomnieć dzieje Litwinów, Rusinów, Niemców, Żydów oraz innych ludów współtworzących historię kraju. Widzowie poznają losy ludzi, którzy wzięli udział w procesie kulturowym państwa polskiego.

W tym odcinku

W felietonie zostaną wspomniane zostaną czasy panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ich charakterystyka przeprowadzona zostanie głównie pod kątem zmian dokonujących się w sposobie myślenia ludzi epoki, ugrupowaniach politycznych oraz w kulturze artystycznej. Głównym owocem działań członków obozu reform była wówczas Konstytucja 3 Maja. Emitowany program został zrealizowany w Polsce, a także na Ukrainie i Litwie. Przedstawiono w nim zabytki późnego baroku, a także opowieści poświęcone puławskim sentymentalistom. Główne problemy ideowe epoki komentowane są przez profesorów Janusza Tazbira i Marcina Króla.